ХАЙ ЖИВУТЬ ВІДМІННОСТІ!

Існують два поняття, що належать до найдавніших: чоловік і жінка. “Жінки” та “чоловіки” представляють собою дві діаметрально протилежні групи. Ніде у природі ми не спостерігаємо такого різкого розмежування. Ми бачимо, наприклад, поступові переходи від металів до неметалів, від хімічних сполук до сумішей, ми знаходимо також проміжні форми між тваринами і рослинами, між ссавцями і птахами. Такого роду контрастність можна побачити тільки між чорним і білим кольором.

Жінки і чоловіки – істоти різні. Кожна людина унікальна й неповторна. Немає у світі двох однакових каменів, а тим більше людей. Але при всьому людському різноманітті є деякі розбіжності, які відразу впадають в очі, – відмінності між чоловіком і жінкою. І вони не тільки у зовнішніх відмітних ознаках статі. Виявляється, однойменні внутрішні органи у чоловіків і жінок діють дещо по-різному, у них різна інтенсивність обміну речовин, частота дихання і серцевих скорочень, склад крові тощо.

Між чоловіком і жінкою існує ряд фізіологічних та психологічних відмінностей. Оскільки ролі в родині у чоловіка і жінки різні, отже, і влаштовані вони мають бути по-різному. Термін «стать» описує біологічні відмінності між людьми. Це визначається генетичними особливостями, анатомо-фізіологічними характеристиками і дітородними функціями. Традиційно поняття «стать» використовували для позначення тих анатомо-фізіологічних особливостей людей, на основі яких людські істоти діляться на чоловіків і жінок. Стать (тобто біологічні особливості) людини розглядається як основа і початок психологічних і соціальних відмінностей між жінками та чоловіками.

Будова організму у чоловіків і у жінок не однакова.

ГОЛОВНИЙ МОЗОК. Перші дослідження відмінностей будови головного мозку чоловіків і жінок проводилися ще в 1882 році. Чоловічий мозок на 10-15% більший за жіночий і більше на 4 мільйони клітин. Згідно тестів, жінки на 3% розумово більш обдаровані за своїх обранців. Хоча, досить дивно ставити вирішення питання про обдарованість чоловіка і жінки в залежність від анатомічних висновків. У чоловіків набагато краще розвинені математичні таланти і логічне мислення, об’ємне сприйняття. Архітектурний план будинку жінка бачить плоским, а чоловік об’ємним, тривимірним. У чоловіків на порядок вище здатність орієнтуватися у просторі. Мозок чоловіків в своєму розпорядженні має спеціальну область, яка керує почуттям напрямку. Хоча 10% жінок відмінно орієнтуються на місцевості!

Мозок чоловіка звикає до чітко структурованої інформації. Щоб чоловік щось зрозумів, жінці потрібно відкинути виверти і сказати прямо, і просто: «Мені потрібна твоя допомога …», «Хочу у відпустку на …» і бажано без довгих промов та передмов. Представники сильної статі здатний уважно слухати жінку тільки перші 12-17 секунд. Далі жінці необхідно докладати певних зусиль.

Ліва півкуля головного мозку відповідає за здібності до читання, письма, контролювання мови, за пам’ять, логіку, факти. Нею запам’ятовують імена, дати, розпізнають матеріал, символи та числа. Права – сфера несвідомого. Вона вміє схоплювати будь-яку проблему цілком, утворює складні асоціації та гіпотези. Робить це без втручання лівого побратима: логічно і аналітично підкованого. Керує емоціями, інтуїцією, здатністю до музики і образотворчого мистецтва. Тут народжуються творчі ідеї, виникають мрії та фантазії.

Два півкулі між собою з’єднуються мозолястим тілом. У жінок воно товстіше, ніж у чоловіків. Відповідно і на 30% більше нервових з’єднань. Тому жіночий мозок працює як єдине ціле і запрограмований на одночасне керування кількома справами. Одночасно вона може готувати, прати, прибирати і встигати уроки у дітей перевірити, накрутити бігуді й накласти на обличчя маску, щоб до приходу коханого бути у всеозброєнні.

Чоловічий тип організації – робити все по черзі. Не порушувати наступної справі, не закінчивши попередньої. Тому, дорогі жінки, не дивуйтеся, чому ваше прохання винести сміття, вибити килим і купити хліб поставило господаря будинку у глухий кут! Визначте спочатку послідовність виконання поставленого завдання, а потім і просіть! J

Наука довела, що мозок наших супутників – спеціалізований, розділений на безліч відділів і кожен з них відповідає за певну область діяльності. Тому чоловіки щиро не розуміють, як можна паралельно готувати обід, базікати по телефону, дивитися серіал, слухати розмову дітей у сусідній кімнаті й коментувати почуте. Вчені, просканувавши мозок чоловіка під час читання, виявили, що в цей час чоловік був практично глухим. Він не чує нас, жінок, коли дивиться футбол, лагодить щось, читає газету, голиться. Для підбору рим чоловіки задіють ліва півкуля, а жінки – обидва і одночасно, досліджували в Єльському університеті.

ЗІР у чоловіків – «тунельний». Вони здатні бачити лише те, що знаходиться прямо перед ними, ефект бінокля. Така чітка концентрація була необхідна мисливцям. У жінок – «периферійний» – здатність чітко бачити предмети в секторі від 90° до 180°. Тому жінкам не складає труднощів, дивлячись як би в одну точку, докладно розглянути всіх людей, присутніх у великій кімнаті.

СЛУХ. Жіночий мозок надчуттєвий до високих частот, він запрограмований на дитячий крик, у той час як чоловіки можуть навіть не прокинутися від цього. А ось низький звук, до якого жінки байдужі, здатний викликати у чоловіків тривогу. Кроки вночі, тихий стук, хрускіт гілок за вікном пробуджують інстинкт захисника.

СМАК І ЗАПАХ. Жінки чутливіші за чоловіків у вісім разів. Розпізнання запаху відбувається за 3 секунди! Останнім часом вчені відкрили відмінності і у вегетативних органах (печінка, легені, селезінка).

У протилежних статей різні ДНК, різна комбінація хромосом ХХ і ХY, істотно відрізняються обмін речовин і будова скелета. У більшості чоловіків скелет руки зовсім інший, ніж у більшості жінок. Те ж саме стосується й грудної клітки, крижової кістки і черепа. Що ж тоді можна сказати про таз? У жінок вужчі плечі, але таз – ширший, що необхідно для нормального дітородіння; шлунок, печінка, нирки та апендикс більші, а легені менші, ніж у чоловіків. Такі фізіологічні особливості як менструація, вагітність і годування грудьми властиві виключно жіночій статі. Так, у п’ятитижневого людського зародка не можна ще ніяк розпізнати його статі, в яку він згодом розвинеться. Тільки після закінчення п’яти тижнів починаються ті процеси, які до кінця третього місяця вагітності завершуються визначенням статі.

Увесь цей фізіологічний комплекс має великий вплив на поведінку і почуття жінки. У формуванні більш рухомої психіки у жінок бере участь щитовидна залоза, що робить жіночі емоції такими рухомими в порівнянні з чоловічими. Нервова система жінок менш стійка. Тому жінка швидко переходить від одного емоційного стану до іншого. Її здатність до миттєвого перевтілення психічному перевершує здатність чоловіка. Сукупність усіх зазначених особливостей призводить у результаті до того, що жінки краще пристосовуються до обставин, що змінюються.

Жіноче серце б’ється швидше, ніж чоловіче, – 80 ударів проти 72. Тому кров’яний тиск у жінок на 10 одиниць нижче, ніж у чоловіків. Дихання у жінок слабкіше через менший розмір легенів, але обмін речовин – інтенсивніше, що допомагає легше переносити високу температуру. Жіноча шкіра в 1,5 рази тонша чоловічої і набагато сприйнятливіша, тому що на 15% більше нервових закінчень. Саме цей факт пояснює потребу жінки в тактильних відчуттях.

Виявляється, поки задовольняється наша потреба в дотику, ми ростемо здоровими, а за відсутності дотиків, наш розвиток загальмовується. Більше 15 років тому американський психолог М. Джурард довів: від того, як часто до нас доторкаються інші люди, в більшій мірі залежить наше самоповага та самооцінка. Для людей дотик життєво важливий. Він додає впевненості, створює душевне тепло, доставляє задоволення, втішає і відновлює енергію. Він говорить нам, що ми не самотні, прийняті, тобто кохані.

Дуже хотілося б, щоб батьки більше часу й уваги приділяли своїм дітям, обіймали їх та саджали на коліна, поки вони маленькі. Можливо, тоді молоді хлопці та дівчата не шукали б на «вулиці» і в сумнівних компаніях те, що по праву зобов’язані отримувати вдома, – й питання про моральну культуру поведінки сучасної молоді було б знято.

Також хочеться нагадати, що типовий чоловічий і жіночий колір обличчя сильно різняться між собою. Це дає підставу припустити, що й у клітинах шкіри та її кров’яних судинах виявляється відомі статеві відмінності. І, поза сумнівом, вони є і в кількості кровофарбуючої речовини, в числі кров’яних кульок у кубічному сантиметрі рідини. У крові представниць слабкої статі міститься більший відсоток води, а червоних кров’яних тілець, що доставляють кисень у мозок, – на 20% менше. Через це вони швидше втомлюються і частіше падають у непритомність, а не тому, що хочуть отримати до свята черговий подарунок. 

КРОВ – рідина, що циркулює у кровоносній системі людини й тварини. Завдяки широко розвинутої мережі кровоносних капілярів (найдрібніших судин) кров приходить у зіткнення з усіма тканинами організму, забезпечуючи, таким чином, можливість обміну речовин. В організмі кров становить 1/14 – 1/13 ваги людини (близько 5 л у дорослого) і складається з рідкої частини плазми (55% всієї маси крові) і зважених у ній клітин (45%) – еритроцитів (червоних кров’яних тілець), лейкоцитів – (білих і червоних кров’яних пластинок). Крім того, в ній містяться гази: азот, кисень і вуглекислий газ. До складу входять білки (альбумін, глобулін, фібриноген і дихальний пігмент – гемоглобін), у невеликій кількості вуглевод глюкоза, жири, жироподібні речовини, а також азотисті сполуки та мінеральні речовини у вигляді розчинених солей. Основні функції крові: транспортна, захисна та терморегуляторна.

Чоловік і жінка відрізняються кожною клітинкою свого організму, певним статевим характером і статевим відтінком! Так само існують і психологічні відмінності.

Згідно досліджень Доктора Добсона, словниковий запас слів у жінок досягає 50 000 слів у день, включаючи вигуки, мімічні сигнали і жести. У чоловіків – 25 тисяч! З них на роботі витрачається 24 975, а решту він незрозуміло бурмоче вдома у відповідь на численні запитання дружини. «Коли ж вона думає, якщо стільки говорить?!» – міркують наші обранці. А жінки думають і говорять – одночасно! «Чоловік, якщо б і зміг зрозуміти, що думає жінка, все одно не повірив би», – сказала Дороті Паркер. Один француз, напевно, щасливий у шлюбі, дізнавшись цю інформацію, вигукнув: «Хай живуть відмінності!». Жінки вживають більше слів, що описують почуття, емоції, психофізіологічні стану. У той же час жінка у своїй промові намагається уникати елементів “панібратського” звернення: кличок, прізвиськ, принизливих звернень.

МОВА для жінки – найпріоритетніший метод налагодження контактів. Ділячись неприємностями, що накопичилися за день, жінка позбувається емоційної напруги. Єдиний спосіб не думати про проблеми – це поговорити про них.

Випробувавши стрес, чоловіки йдуть у себе. Їх мозок у цей момент активізує функцію логіки, а не мови. Тому чоловік замикається і мовчить. А насправді, він розмовляє з самим собою, шукаючи вихід з цієї ситуації.

Велика спостережливість характерна для жінки у повсякденному ситуації. У ситуації ж стресу, небезпеки жінка скоріше “втрачає голову”, а разом з цим і спостережливість. У чоловіків у ситуації небезпеки спостережливість загострюється. Реакція на стрес є одним з найглибших відмінностей.

Аргументуючи свої думки, чоловіки говорять: «Я думаю, …», а жінки: «Мені здається, …». Чоловік мислить логічно і каже прямо, а в кінці – знак оклику. Він сказав і крапка. А як говорить жінка? Почне здалеку, зайде праворуч, потім ліворуч і не завжди згадає, що хотіла сказати.

У процесі спілкування для чоловіка головне – отримати інформацію. Для жінок набагато важливішим є сам процес донесення інформації, форма. Наприклад, чоловік прийшов з роботи і передає дружині привіт від Васі. Сказав і забув. Вона ж перепитає: «А від якого Васі? А де і навіщо ви зустрічалися? А в чому він був одягнутий? А як у нього справи?» і так далі. Чоловік бачився з ним мить, перекинувся парою слів, той на прощання передав дружині привіт, а в неї цілий допит вийшов.

Для усвідомлення власної гідності чоловікові необхідно, щоб його поважали вдома і на роботі; щоб росла його професійна кар’єра, щоб він був фінансово незалежний тощо. А жінка відчуває свою значущість коли її люблять і нею захоплюються.

Жінки отримують більше задоволення від сміху, ніж чоловіки. До такого висновку прийшла група вчених Центру досліджень головного мозку в Стенфордському університеті Каліфорнії. Більш того, за їхніми даними, щоб оцінити хороший жарт, пані використовують набагато більше ресурсів головного мозку, ніж представники сильної статі.

У розуміння гумору залучені відразу кілька областей головного мозку, які відповідають за мовну обробку жартів, і спеціальні центри мозку, які розпізнають почуття повного задоволення, таке саме, як при отриманні грошей або при вживанні наркотиків. Дослідники відзначили, що жінки використовували певні частини головного мозку більше, ніж чоловіки. При перегляді мультфільмів у жінок інтенсивніше працювали ліва передлобова область кори мозку, яка відповідає за мову (текст жарти), і спеціальні центри, що відповідають за задоволення. “Жінки менше, ніж чоловіки, очікували побачити смішний епізод, який був кульмінаційним у мультфільмі, – заявив доктор Рейсс. – Тому, коли такий момент наступав, він був для них несподіваним і доставляв більше радості, ніж чоловікам. Чим смішніше опинявся мультфільм, тим активніше працювали у жінок спеціальні центри, що відповідають за задоволення “.

Більш розвинуті:

У чоловіків | У жінок

Логіка | Інтуїція

Узагальнення | Аналіз

Сприйняття в цілому | Увага до деталей

Схильність до абстракцій | Конкретика

Романтизм | Практицизм

Орієнтація в просторі та часі | Спритність і чуйність рук

Технічна спрямованість | Гуманітарна спрямованість

Мотив досягнення успіху | Мотив стосунків з оточуючими

Прагнення до лідерства | Вміння підкорятися

Схильність до новаторства | Проходження правилам

Бажання бути першим у жінки | Бажання бути єдиною і неповторною

 

У порівнянні з жінкою чоловік більше | У порівнянні з чоловіком жінка більш

Раціональний | Чутлива

Твердий | Гнучка

Стриманий | Емоційна

Суворий | Чуйна

Рішучий, схильний до ризику | Обережна

Упевнений в собі | Тривожна

Агресивний | Милостива

Заповзятливий | Виконавча

Активний | Старанна

Індивідуаліст | Коллектівістка

Замкнутий | Товариська

Мовчазний | Балакуча

Мова йде про “середніх” чоловіка і жінку.

 

У сприйнятті чоловіка головне місце займає те, що він бачить. У жінки велика частина вражень пов’язана зі сприйняттям мови. Не випадкові й висловлювання, що “чоловік любить очима, а жінка – вухами”.

За швидкості сприйняття і душевної рухливості жінка помітно перевершує чоловіка. Жінки, наприклад, читають швидше, ніж чоловіки, і краще, з великими деталями викладають прочитане. Вважають вони зазвичай швидше за чоловіків, краще запам’ятовують.

Чоловік схоплює і оцінює ситуацію в цілому, жінка, скоріше, фіксує свою увагу на дрібницях. Підвищена увага жінок до деталей і дрібниць призводить часом до того, що, будучи захоплена дрібницями, вона не помічає головного.

Цікаво поспостерігати, як, наприклад, чоловіки і жінки вирішують питання про придбання книги. Чоловіки (у більшості) обов’язково подивляться зміст. Жінки ж, як правило, відкриють кілька сторінок і подивляться, що там. Враження від цих сторінок і визначить її вибір – купити чи ні.

Жінки, в 4 рази гостріше, ніж чоловіки, розрізняють емоційні відтінки, уловлюють ледве помітні грані настрої оточуючих. У силу інтересу до дрібниць жінка значно спостережливіша від чоловіка, і це служить джерелом знаменитої жіночої інтуїції.

Спостереження психологів свідчать, що у чоловіків частіше зустрічається риси переважно холеричного темпераменту. Саме для них характерний виразний прояв вольових реакцій, напористості, енергійності, нетерплячості. Чоловік зазвичай характеризується більшою агресивною зовнішністю, більшою наполегливістю, здатністю протистояти грубому натиску.

Жіночій природі більше відповідає сангвінічний і меланхолійний темпераменти. Для жінок характерні рухливість, бурхливий прояв почуттів, швидка зміна настрою. Жінка буває агресивна, як правило, тільки якщо вона нещаслива.

Чоловіча рішучість і схильність до ризику добре доповнюються жіночою обережністю, чоловіча різкість – жіночою м’якістю, чоловіча зневага до деталей побуту – підвищеними естетичними вимогами жінки.

Чоловіки люблять, коли їм вдається виявити волю, витривалість, силу й інші “силові якості” або ж суто інтелектуальні здібності, тоді як жінки тяжіють до гуманітарної сфери, до того, що стосується людини та її внутрішнього світу.

Жінки зазвичай набагато емоційніші чоловіків. У чоловіків прийнято стримувати свої емоції, вимагати цього від жінки безглуздо. Перепади жіночого настрою – величезні. “Любляча жінка – ангел на землі” – говорить одне з прислів’їв, “Перед злою дружиною сатана – немовля невинний!” – свідчить інше.

Жінки гостріше реагують на заохочення та покарання, болючіше реагують на конфлікти і неприємності на роботі та вдома. Жінка сміється, коли може, і плаче, коли хоче.

У жінок більш особисте ставлення до подій.

У силу всього цього у жінок досить сильно розвинена уява, фантазія, в результаті яких іноді виникають такі задуми, що чоловік тільки за голову візьметься, почувши черговий домисел. Зате жіночі фантазії дуже допомагають їй у рекламних справах, де наявність фантазії допомагає знаходити оригінальні рішення.

Жінки частіше змінюють вираз обличчя і можуть відбити кілька десятків різних почуттів, у той час як у чоловіків, як правило, можна розпізнати тільки два: відраза і байдужість. У жінок особливу рухливість виявляють складки в кутах губ.

Жінці легше закохатися, ніж зізнатися у коханні. А чоловікові – легше зізнатися, ніж закохатися. “Чоловіки люблять зазвичай тих жінок, яких поважають, а жінки поважають тільки тих чоловіків, яких люблять” (В. Клочевскій).

Жінки хворіють приблизно у два рази менше чоловіків, хоча турбуються про здоров’я і скаржаться на нього значно більше. Тривалість життя жінок на 7-15 років більше, ніж у чоловіків.

Жінки краще за чоловіків переносять біль, а також монотонну, одноманітну, нецікаву діяльність.

У чоловіків зазвичай краще розвинений вестибулярний апарат. У силу цього жінки зазвичай не люблять їхати в громадському транспорті спиною вперед і тому намагаються зайняти місце особою по ходу руху.

Політикою більше цікавляться чоловіки.

Увага до оточуючих – одна з найпривабливіших рис істинної жіночності. Чоловік може не помітити чиїхось заплаканих очей, тремтячих вуст, поганого апетиту або незвичайної мовчазності. Від жінки це не сховається.

Самооцінка у жінок частіше занижена, у чоловіків – завищена. Чоловіки частіше бувають задоволені собою. Жінки більш об’єктивні до чоловіків, ніж жінок. На щастя, жінки терплячіше ставляться до зовнішності чоловіків.

Чоловік прощає і забуває, жінка прощає, але не забуває.

При однакових визначеннях нерідко приходять до різних висновків, тому погано розуміють один одного. «Якщо він і вона зійшлися, нарешті, в поглядах, значить, вони вирішили розійтися», побутує такий жарт.

Жіночому мисленню більш властива краса і стрункість, тонкість аналізу, глибока інтуїція і безпосередність. У той же час чоловіче мислення більш абстрактне, часто парадоксальне й зухвале, воно відрізняється великим польотом фантазії.

Чоловіча енергія крапкова. Крапки в просторі не заважають існувати один одному. У чоловіках закладена незалежність і вона не заважає співіснувати. Жіноча енергія – цей простір. При взаємодії жінок їм доводиться поступатися частину простору. Такий “енергетичний” підхід пояснює, чому чоловікові з чоловіком простіше знаходити спільну мову: крапки не заважають одна одній.

Японці довели, що у чоловіків є вроджена потреба бити, бити, забивати (цвяхи), стріляти. Тобто енергія вибухова. Тому чоловіки (на відміну від жінок) погано переносять тривалу, монотонну, одноманітну роботу.

Жінка за природою набагато стійкіша і консервативна, ніж чоловік, бо вона хранителька і продовжувачка роду людського. Тому вона більш “текуча”, просторова.

Дякувати Богу за те, що ми – різні! Якби було по-іншому, життя було б сірим і одноманітним, не таким цікавим і захоплюючим!

Нам дійсно необхідно вивчати наші відмінності і особливості, щоб краще розуміти один одного. Це допоможе уникнути труднощів чи проблем в побудові правильних взаємин.

«Ми можемо припустити, що труднощі у відносинах між чоловіком і жінкою можуть бути обумовлені статевими відмінностями. Але це не так. Відносини між чоловіком і жінкою – між чоловіками і жінками – це перш за все відносини між людьми. Все, що є хорошого у відносинах між однією людською істотою і іншою, слід вважати хорошим і у відносинах між чоловіком і жінкою, і все, що погано у відносинах між людьми, є також поганим у відносинах між чоловіком і жінкою. Головні недоліки у відносинах між чоловіками і жінками здебільшого обумовлені не чоловічими або жіночими рисами характеру, а відносинами між людьми», сказав Еріх Фром.

Про позитивний і негативний полюси електричної мережі не можна сказати, що один з полюсів менш цінний, ніж інший. Більш того, струм у мережі створюється саме за допомогою їх полярностей.

Я вважаю, що наша єдність та сила – в наших протилежностях. І чим яскравіше і чіткіше будуть відмінності між статями, тим здоровішим буде суспільство. Тому, що саме відмінності між чоловіком і жінкою є основою плідного розвитку і початком руху вперед.

Олена Сорочинська,
психолог, консультант з питань сім’ї та розвитку особистості.

 

Advertisements

One thought on “ХАЙ ЖИВУТЬ ВІДМІННОСТІ!

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s