Чому християни не святкують суботу?

Проста відповідь: Бог ніколи не давав такої заповіді християнам.

Бог вибрав одну особливу націю – Ізраїль, нащадків Авраама, Ісаака та Якова. Бог мав особливі стосунки з цим народом (Псалом 147:8-9, 1 Сам. 12:22, Повт. Зак. 7:6). Ізраїль був улюбленою дитиною Божою і Бог особливим чином працював з ним – довірив їм зберігати Своє Слово, посилав їм пророків (Єр. 1:1-10), назначав їм царів (1 Сам. 9, 10). Весь закон Мойсея – 613 заповідей – є свідченням особливих стосунків між Богом Ягве та Ізраїлем. Частиною цього закону був наказ святкувати суботу (Вих. 20:8, 31:14, Лев. 16:31, Повт. 5:12, 14), тобто не працювати в сьомий (за календарем Ізраїлю) день тижня, а згадувати, яку велику милість Господь учинив євреям, коли вивів їх з єгипетського полону. Проте сама обрядовість євреїв Бога цікавила мало. Бог говорить, що Він прагне благочестивого життя від Ізраїлю, а не формального виконання субот і свят нового місяця. (Іс. 1:13). Ісус Христос є Господь суботі, тому що Саме Він наказав її виконувати людям. (Матв. 12:8). Формальне виконання суботи не потрібне, якщо воно заважає зробити добро ближньому (Матв. 12:11-12, Ів. 9:14).

Слово Боже чітко і ясно навчає нас, що Ізраїль і Церква – дві зовсім різні формації (Римл. 11:1-2, 7-8, 1 Кор. 10:32). Ізраїль – це фізичні нащадки Якова, Церква – це духовні нащадки Авраама (Римл. 4:16), дідуся Якова. Церква – універсальне вселенське тіло Христове, в якому знаходяться юнаки і старші, чоловіки і жінки, євреї і погани, проте ні вік, ні стать, ні етнос вже не має жодного значення, коли мова йде про спасенних “у Христі” (Гал. 3:28).

Таким чином Біблія не дозволяє штучно ототожнити Ізраїль з Церквою і перенести заповіді Закону Мойсея на християн, в тому числі, заповідь святкувати суботу. В протилежному випадку християнам слід розрізняти їжу, дні, виконувати обрізання. Але апостол Павло активно і наполегливо навчає в своїх посланнях, що ми духовно обрізані у Христі (на противагу фізичному обрізанню тіла – Еф. 2:11, Кол. 2:11), що “кінець закону Христос, на праведність кожному, хто вірує” (Римл. 10:4). Кол. 2:16 – апостол пояснює християнам, що ніхто не може осудити їх через їжу, питво, свято, новомісяччя, суботи. Апостол показує духовну свободу для християн в цих питаннях Закону Мойсея. В Галатам 4:10 Павло засуджує практику дотримування особливих днів. Річ не в тому, що Павло забороняє святкувати один день на тиждень, а в тому, щоб робити таку звичку обов’язковою частиною християнства, тобто правдивого поклоніння Богу. Кожен християнин вільний від того, щоб святкувати або не святкувати дні для Господа. Субота, як і інші елементи старозавітнього поклоніння, скасована Богом і не є обов’язковою заповіддю.

Єрусалимський собор постановив: “Бо зволилось Духові Святому і нам, тягару вже ніякого не накладати на вас, окрім цього необхідного: стримуватися від ідольських жертов та крови, і задушенини, та від блуду. Оберегаючися від того, ви зробите добре. Бувайте здорові!… ” (Дії 15:28-29). Безперечно, що Бог міг би згадати суботу, якщо Він цього хотів би.

Один з псевдохристяинських культів проповідує «несвяткування» нехристиянських свят, днів народжень, урочистих подій, оскільки «про такі святкування не навчає Біблія». Це і є чудовим прикладом поверхневого, законницького розуміння християнства. Християнство – це не набір «правильних і неправильних» вчинків, а система істинного поклоніння Богу на основі Його Слова. Звісно, Бог деякі речі наказує прямо, інші – забороняє, але християнство ніяк не слід зводити до списку цих наказів і заборон. Християнство дає нам свободу і радість, релігія дає нам закон і смуток.

Сергій Чепара

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s