Колосянам 3:18-19. Чоловік та дружина у шлюбі

Фотопортрет чоловіка з дружиною. Початок XX століття

Сергій ЧЕПАРА

Нам потрібно чітко розуміти, що і чоловік і жінка є однаково цінні перед Богом. Бог створив як чоловіка, так і жінку, але наділив їх різними рисами і дав їм різні ролі в сім’ї, церкві, суспільстві.

Бог наділив чоловіка лідерськими якостями, а жінці визначив роль бути помічницею. Це жодним чином не говорить, що чоловік є кращим за жінку. Наприклад, якщо в церкві традиційно диякон підпорядковується пресвітеру, то це жодним чином не говорить про кращість чи гіршість одного чи іншого. Диякон може бути прекрасним турботливим служителем, що дбає за вдів церкви, займається матеріальним служінням, чи робить будь-що інше. Він може бути дуже зрілим християнином, прикладом для інших не тільки в його церкві, а й в інших церквах. Роль пресвітера полягає в євангелизмі і навчанні Слова Божого. Бог не вважає одне служіння краще/гірше за інше, просто так Він розподілив ролі в церкві.

Лідер – це особа, яка турбується про підлеглих. Коли я кажу «турбота» то маю на увазі задоволення правильних духовних і матеріальних потреб. Кажучи більш приземлено, лідер має дбати про те, щоб його підлеглі були забезпечені житлом, їжею, одягом та навчені духовним істинам. Чоловік створений як лідер, йому треба лише розвивати здібності, які дав йому Бог. Дружина створена Богом як помічниця (Буття 2:18), тому вона має розуміти, що останнє слово в усіх питаннях за чоловіком, але це абсолютно не виключає її участі в прийнятті рішень. Розумний чоловік питатиме поради дружини, проте вона також має сприймати як належне, якщо в окремих випадках він приймає рішення самостійно.

Сатана нав’язує своє розуміння лідерства. Наприклад, він переконує світ, церкву, сім’ю в тому, що лідерство – це диктатура. Інша його неправда в тому, що жінка є гіршою в чомусь за чоловіка. Багато жінок, повіривши цій неправді, намагаються довести протилежне. Такі жінки зосереджуються на тому, щоб здобути хорошу освіту, прочитати гори книг, вивчити десятки мов… Безперечно, ці речі потрібні і корисні і для чоловіків, і для жінок, але таким чином Ворог досягає успіху в тому, щоб відволікти увагу жінки від підготовки до майбутнього шлюбу, а зосередити її погляд на тому, наскільки вона розумна, освічена чи гарна. Іншим задумом Сатани є те, що чоловіки надто багато думають про покору жінки. Замість того, щоб зосередитися на тому, які вони мають бути, вони зосереджуються на тому, які мають бути їхні дружини. Жінка ж навпаки, надто часто говорить чоловікові, що він не проявляє любов до неї, або таким чином оправдовує свою непокору йому. Божий задум для сім’ї полягає в тому, що чоловік і дружина у шлюбі завжди можуть допомагати один одному зростати духовно і соціально. Я маю на увазі, що і чоловік дружині, і дружина чоловіку може і повинна допомагати бачити свої слабкості, але врешті-решт кожен має розуміти, що відповідає перед Богом саме за свою поведінку. Лідерство чоловіка не виключає ініціативи жінки у шлюбі. Коли я говорю «ініціатива жінки» я підкреслюю, що вона має місце «у шлюбі», а не до шлюбу. На жаль, багато сучасних християн підхопили світську моду на ініціативу жінки в стосунках до шлюбу.

Не варто зводити християнство до примітивного набору законів і правил. Проте в Біблії ми все таки можемо бачити певні принципи, закони і правила. Одним з принципів, які ми бачимо в Біблії – жінка повинна коритися чоловікові в усьому, окрім гріха, тобто окрім того випадку, коли він наказує їй грішити. Достатньо поставити собі одне питання, щоб з’ясувати чи потрібно слухатися свого чоловіка: «Чи спонукає він мене грішити?». Після гріхопадіння Адама і Єви в Еденському саду Бог прокляв чоловіка і жінку за їхній непослух. Прокляття на жінку полягало в тому, що в неї завжди буде гріховне бажання панувати над чоловіком. «і до мужа твого пожадання твоє, а він буде панувати над тобою.» Буття 3:16. Хоча серед християн нема єдиного розуміння цього місця Писання, я все ж вважаю, що йде мова про гріховне бажання жінки панувати над чоловіком.

В Колосянам 3:18 говориться, що жінка має коритися своєму чоловіку. Тут використано грецьке слово υποτασσεστθε, переклад якого «підчинятися, підкорятися, слухатися». Це означає, що дружина має добровільно ставити себе нижче, але не тому, що вона об’єктивно нижча, а тому, що Бог задумав такий порядок в сім’ї. Бог-Син добровільно підпорядковується Богу-Отцю, хоча не є гіршим від Отця в жодному сенсі. Син є рівним Отцю в питанні божественної природи (Филип’янам 2:6-8).

Колосянам 3:19 навчає чоловіків любити свою дружину, і не бути суворим до неї. В Ефесянам 5:25-31 читаємо, що чоловіки мають любити свої дружин так, як Христос полюбив Церкву, і віддав за неї Себе; 5:27 натякає, що чоловік має дбати про духовну чистоту своєї дружини, тобто правильні стосунки з Богом; 5:28 навчає, що чоловік має так дбати про свою дружину, як він дбає про своє тіло, тобто ретельно і постійно турбуватися про нього; 5:31 навчає, що обов’язок чоловіка відокремитися від своїх батьків і заснувати сім’ю. В Ефесянам 5:33 Павло робить підсумок – чоловік має любити свою дружину, як самого себе, а дружина має боятися чоловіка. Грецьке слово, вжите в тексті φοβηται дійсно означає страх, проте ідея цього вірша не в тому, щоб дружини постійно боялися своїх чоловіків, а в тому, щоб вони мали правильну і глибоку повагу до них, сприймали свого чоловіка як владу над собою. Кожен християнин повинен боятися Бога, але це не значить що все його життя – це страх, швидше – повага до Бога, Його Слова. Подібним чином дружина має виявляти в усьому повагу до чоловіка. Слід окремо сказати, що її повага і послух до чоловіка не пов’язані з тим, віруючий він чи ні, благочестивий чи «не дуже». «Так само дружини, коріться своїм чоловікам, щоб і деякі, хто не кориться слову, були приєднані без слова поводженням дружин, як побачать ваше поводження чисте в страху.» (1 Петра 3:1-2). Не можна стверджувати точно, що мова йде саме про невіруючих чоловіків, але загальний принцип такий: жінка повинна коритися чоловікові незалежно від того, кориться він Богу чи ні, але це ніколи не дає право грішити їй.

Ще один момент, про який варто згадати, що стосунки в шлюбі, про які читаємо в Колосянам/Ефесянам не виключають глибокої дружби в сім’ї, взаємоповаги, довіри, підтримки. Проте варто розуміти, що якщо Бог вирішив чоловікам сказати саме про любов, а жінкам саме про послух – Він мав на це причини.

На завершення варто сказати, що виконання всіх заповідей тісно пов’язано з нашою довірою Богу. Чи вірю я Богу? Чи вірю я, що Його, а не мій план є найкращий? Чи вірю я, що саме моя (чоловіка) любов до дружини найкраще сприяє миру в сім’ї? Чи вірю я, що моя (дружини) повага сприяє зміцненню нашої сім’ї? Саме довіра Богу має спонукати християнина жити благочестивим богоугодним життям.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s