До питання конфесійно-деномінаційної приналежності церкви

narysy038Для багатьох наших співвітчизників, як з “традиційних” так і “євангельських” церков дуже важливо знати, яку церкву/релігію/течію представляє людина, з якою вони спілкуються. Як правило, скажете комусь про Бога – а Ви з якої церкви/секти будете? Не будемо критикувати поверхневість таких запитань, а спробуймо дати більш-менш просту, але максимально чесну і правильну відповідь на питання “Яка у Вас церква?”. Конфесія об’єднує людей за віросповіданням, деномінація за назвою, тому існують православна, католицька, баптистська та інші деномінації, оскільки вони мають спільну назву (номену), а сповідувати можуть і дещо різні речі. Таким чином українське православ’я буває київське, московське і автокефальне, католицизм буває грецький і римський, а баптизм – північноамериканським, європейським та російсько-українським. Український баптизм також неоднорідний, та й бути баптистом для різних баптистів може означати різні речі. Отже, якщо запитують “Якою є Львівська біблійна церква”…

Я думаю, що в різних ситуаціях треба давати різні відповіді. Якщо запитує католик/православний, найкраще сказати що церква протестантська, і цього буде достятньо.
Протестантизм (на відміну від католицизму та православ’я) вірить і навчає в спасіння через віру без діл, загальне священство та значно простіше ставиться до церковних таїнств/обрядів.

Якщо запитує людина з євангельських кіл, можна сказати, що ми незалежна євангельська церква, за вченням близька до баптизму. Інколи запитують про кальвінізм, і треба пояснити, що ні, ми не кальвіністи. Інколи співрозмовник знає і розуміє більше, і є сенс згадати і про фундаменталізм, і про диспенсаціоналізм, і про Даллаську семінарію. Але таке буває рідко.

Фундаменталізм – підхід, твердження, що Біблія цілком і повністю богонатхнена, Ісус народився від жінки, яка не мала інтимних стосінків до того (діви), Ісус робив справжні чудеса, справді помер і справді воскрес…
Диспенсаціоналізм – герменевтичний ключ, відповідно до якого
  • Ізраїль і Церква — дві різні формації. Обітниці щодо Ізраїлю повинні виконатися буквально в майбутньому. Ізраїль є дружиною Бога-Отця (Ягве), Церква — нареченою Ісуса Христа.
  • Буквальне (неалегоричне) історико-лексико-граматичне тлумачення Біблії. Біблію треба тлумачити буквально, окрім окремих випадків, де розумним є алегоричне тлумачення.
  • Спасіння у всі епохи (диспенсації) було і є по благодаті, через віру, без діл. На думку деяких богословів-диспенсаціоналістів об’єкт віри змінювався, але таким об’єктом завжди були обітниці Божі. В епоху Церкви спасіння дається через віру в Ісуса Христа, його заступницькій смерті за гріхи людства.
Насправді наша церква за віровченням є баптистською в широкому сенсі цього слова. Баптизм, окрім традиційних протестантських доктрин (тільки віра, тільки Писання, тільки благодаттю, тільки Христос) вірить ще у два власне баптистські вчення: водне хрещення лише у свідомому віці та відділення церкви від держави. Оскільки ми віримо і в перше, і в друге, ми в широкому сенсі баптисти.

Проблемою є те, що багатьох українських і російських баптистів, баптизм це не так віровчення, як певні традиції, форми, літургія. Інколи для баптиста баптизм – це довгі спідниці, хустини тощо. Тому багато українських і російських баптистів не назвали б нашу церкву баптистською саме через відсутність формальних ознак баптизму. З іншого боку, українські та російські п’ятдесятники назвали б нас баптистами, тому що ми віримо в питання дарів Святого Духа так, як баптисти.  З іншого боку, більшість українських баптистів вірять у втрату спасіння, в той час як ми віримо у вічну безпеку.

Тому часто слово “баптизм” може бути корисним, щоб відмежувати себе від п’ятдесятницького/харизматичного вчення/руху, але все доволі індивідуально, і завжди треба звертати увагу на те, з ким спілкуєшся, і тоді давати ту чи іншу відповідь. Сергій Чепара

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s