Важливість світогляду. Пол Майлс

10703701_10204020811915046_4126323359963020343_n

Автор: Пол Майлс
Переклад: Сергій Чепара

Наші світогляди це немов збільшуючі скельця, лупа, через які ми бачимо і розуміємо світ. Якщо наш світогляд “розфокусований” ми дуже слабенько взамодіємо зі світом навколо нас. Людські цінності походять від людського розуміння істини та реальності, отже особистий світогляд має найбільший вплив на те, які ми маємо цінності.

Наприклад, пантеїстичний світогляд навчає, що не існує Бог як Особа, а цілий всесвіт є бог. Для пантеїста єдиною реальністю є духовність, а все інше – ілюзія. Отож, ми не індивідууми, а частинки єдності, яким є всесвіт, і дійсність та людство є безособові, отож більшість пантеїстів не вірять в добро чи зло. Натомість, багато вірять в систему просвітлення. Істина не раціональна, але швидше є містичним досвідом просвітлення.

Атеїст не вірить в Бога, але вірить що дійсність зводиться до матеріального світу. Ми є кінцем, результатом еволюції, ми просто клітини та хімічні формули разом, які врешті-решт помруть та розпадуться. Істину можна з’ясувати, користуючись п’ятьма відчуттями. Хоча в дісності атеїсти кладуть їхню віру на інституції, які не мають жодного доказу атеїзму. Отож нема жодних обєктивних чи універсальних цінностей, поки мораль може розвиватися та змінюватися. Атеїзм може пропагувати геноцид одного дня, а іншого мир.

Постмодернізм став популярний після проблем, які прийшли від атеїстичного світогляду у двадцятому столітті. Відповідно до постмодернізму все відносне. Культура визначає що є дійсністю, отож є різні істини для різних культур. Можливо, атеїзм це істина для деяких людей, а для інших – пантеїзм. Дещо може бути одночасно правдивим і неправидивим для різних культур. Люди не мають вибору стосовно того, ким вони є, тому що вони просто продукт суспільства. Цінності також є відносним продуктом суспільства, але більшість постмодерністів скажуть, що толерантність до світогляду є цінністю.

Християнство належить до теїстичного світогляду. Теїзм, власне, монотеїзм, навчає, що існує Єдиний Бог, Який створив все. Дійсність, це не лише матеріальний світ, який створений Ним, але і духовний світ, який також створений Ним. Люди – це Його твориво, і вони фізичні та духовні істоти. Їхнє фізичне тіло тимчасове, але їхнє духовне єство вічне. Істину можна пізнати 5-а відчуттями, які створив Бог, але Він також дає спеціальне одкровення. Бог виражає, що наші цінності мають існувати (виникати) крізь Його одкровення. Християнство не єдининий монотеїстичний світогляд. Також прикладами є іудаїзм та іслам, але ці три релігії є взаємосуперечні, і не можуть бути істинні водночас.

Важливо знати про інші світогляди. Хоча б тому, що ми маємо бути впевнені, що наш світогляд точно відображає світ  навколо нас. Якщо наш світогляд хибний, то також проблемою є наші цінності та поведінка. Але навіть якщо наш світогляд добрий, все ще варто вивчати інші світогляди, щоб краще розуміти інших людей, що вони думають, їхню поведінку.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s