Націоналізм і християнство

Олег Пастух,
пресвітер церкви “Трійця” (Львів),30 років.

Як християнська ідентичність поєднується з національною?

Перший уривок з Писання, який спадає на думку, коли чую таке запитання: Гал.3:28-28

«Бо ви всі сини Божі через віру в Христа Ісуса! Бо ви всі, що в Христа охристилися, у Христа зодягнулися! Нема юдея, ні грека, нема раба, ані вільного, нема чоловічої статі, ані жіночої, бо всі ви один у Христі Ісусі! А коли ви Христові, то ви Авраамове насіння й за обітницею спадкоємці.»

В Цьому місці Павло дуже чітко формулює значення християнської ідентичності – сини Божі. Коли я думаю про християнську ідентичність, то бачу в її серцевині Христа, Його Слово, Його характер, а не християнство як субкультуру зі своїм одягом, мовою і правилами.

Національна ідентичність, як і соціальна і статева відіграють дуже важливу роль в житті кожної людини і визначає ким вона є: євреєм, греком чи українцем; вільним чи рабом; чоловіком чи жінкою. Але ця ідентичність відходить на другий план, коли людина стає дитиною Божою і отримує нову ідентичність в Христі. Це як з усиновленням дитини, що поєднується з новою сім’єю, отримує нових батьків і нове прізвище, але попри це не втрачає ідентичності якою володіє – всіх генів, які вона отримала від біологічних батьків.

Якщо нова ідентичність в Христі, незрівнянно краща за всі інші то чому в християн залишаються така ідентичність як національність? На мою думку, Бог залишає національну ідентичність у християн для того, щоб кожен чоловік, жінка і дитина кожної національності могли познайомитися з дітьми Божими, які говорять на їхній рідній мові і належать до їхнього народу.

Отже, християнська і національна ідентичність не є взаємовиключними, але взаємодоповнюючими. Так само як Ісус Христос був Сином Божим і євреєм, кожен християнин є Божою дитиною і в той же час належить до певного народу, для якого покликаний бути сіллю і світлом.

Чи може християнин бути націоналістом? якщо ні – то чому, якщо так, то в якому значенні?

Все залежить від того як ми розуміємо значення слова «націоналізм»

Якщо ми говоримо про націоналізм, як про систему цінностей, де найвище місце займає національна ідея і її лідери, що призводить до поклоніння їм на рівні з Богом, то християнин не може бути націоналістом.

Але, якщо описати націоналізм, як жертовну любов до власного народу, що походить з серця, яке наповнилося Божою любовю, тоді такий націоналізм – це покликання кожного християнина. Такими «націоналістами» були: Мойсей, Павло та Ісус Христос

Як ти ставишся до російських пісень в україномовних церквах?

Особисто я надаю перевагу пісням на українській мові, але готовий співати і російські, якщо це:

  1. Збудовує в вірі моїх братів і сестер.
  2. Досягає Євангелієм не спасенних людей.
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s